Genel Merkez Gençlik Kollarımızın düzenlediği kampın ilk gününde gençlerle bir araya gelen Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, gençlik teşkilatına seslenerek, gençlere önemli tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

HAK GELİNCE SÖMÜRÜ BİTER

Siyasi partiler için kampın önemine değinerek konuşmasına başlayan Karamollaoğlu, gençlere dünyadaki siyasi fikirler hakkında bilgi verdi. Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sağ partilerin dine daha yakın, sol partilerin dine daha uzak olduğu görüşünün doğru olmadığını düşünüyoruz. Herkesin hakkının savunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun adaletli tesis edilmesi gerektiğini, hiç kimsenin birbirine zulüm etmesini istemiyoruz. Biz ‘kimsenin birisini zenginim’ diye milleti sömürmesine de karşıyız. Bizim için hak menfuru önemlidir. Hak adaletin kamil manada tesis edilmesi demektir. Hak gelince batıl zail olur. Hak’ın gelişi sömürüyü de bitirir.”

ÇALIŞMALARIMIZ FEDAKARLIK ÜZERİNDE YÜRÜTÜYORUZ

Karamollaoğlu, her insanın insanca yaşaması gerektiğini vurgulayarak, “Adil bir paylaşımın olmasını istiyoruz. Bu konuda gençlerimiz ilerde Saadet Partisi’nde görev alacaktır. Biz mesuliyetimizi idrak etmeliyiz. Herkes siyasetle uğraşır. Kimi solcudur, kimi sağcıdır. Ama hepsi bu millete hizmet için siyaset yapar. Tabi bazıları da kesesini doldurmak için siyaset yapar. Bizim anlayışımızda bu yok. Biz bu konuda davamızı iyi bilmeliyiz. Temelde biz Allah rızasını her şeyin önünde tutarız. Bunu önde tutuğumuz için ona göre hareket ederiz. Bunun için toplumun huzur seviyesinin yükselmesini istiyoruz. Bunun için fedakarlık gösterme mecburiyetindeyiz. Biz yalan söylemeyiz. Biz kimseye haksızlık edemeyiz. Kendi içimizdeki tavrımız da böyle olmalıdır. O nedenle biz farklıyız. Biz bütün çalışmalarımızı fedakarlık üzerinde yürütüyoruz” diye konuştu.  

DÜŞÜNCEYE SEVK ETMELİYİZ

Ülke problemlerinde önce barış ortamının kurulması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, konuşmasını, şöyle sürdürdü: “Bizle aynı fikirde olmayanlarla bir araya gelmeliyiz. Bunu konuşarak, yapmalıyız, kavga ederek değil. Herkes kendi düşüncesini rahatça ifade edebilmelidir. Toplum ancak böyle gerçekleri görür. Bu toplum bizim düşüncelerimizi benimsemiyorsa, zorla yapacak halimiz yoktur. Onun için toplum neye layıksa öyle yönetilir. Toplum bu yanlışlıkları benimsiyorsa toplum patlar. Dikta toplumlar belli bir yere kadar gider, ondan sona patlar. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Onun için adalet mülkün temellidir. Bizim bu misyonu iyi bilmeliyiz. Bu konuda kimseyle kavga etmemeliyiz. Birbirinizi kırmadan, düşünceye sevk edelim.”

ORADA YETİM HAKKI VAR

“Bir numaralı meselemiz adalettir” diyen Karamollaoğlu, adalet sisteminin mükemmel olarak işlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Yönetim, adalet mekanizmasına müdahale ediyorsa, orada adaletin olduğunu söyleyemeyiz. Adalette en önemli şey, bir kişi mahkum edildiğinde neden mahkum edildiğini bilmesidir. En önemlisi savunma hakkı verilmelidir. Bazen bunlarla karşı karşıya geliyoruz. Devlet yönetimde biz başarılı bir performans sergilemek istiyorsak, liyakat çok önemlidir. Bir işte işi ehline vermek gerekiyor. İstişare de çok önemlidir. Senin her şeyini tasdik edecek insanlarla istişare yapmak istişare değildir. İstişare mutlaka farklı görüşe sahip insanlarla yapılmalıdır. Ahlak da bizim için çok önemlidir. Kimse devletin malına babasının malı gibi el atamaz. Çünkü orada yetim hakkı var. Buda güzel ahlakın bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.   

ŞİŞMANLAYARAK GÜÇLENMEZ

Ekonomideki daralmaya dikkat çeken Karamollaoğlu, “Şişmanlayarak güçlenmez. Şuan bizim ekonomimiz duvar tosladı. Borç alarak ekonomi büyümez. İhtiyacınızı dışarıdan değil, kendiniz karşılamalısınız.  Bunu madenlerimizle, ovalarımızla, nehirlerimizle üretime kazandırmalıyız. Bunları harekete geçiremezsek, dışarıya karşı hareket edemeyiz. Siz ülkenin bütün imkanlarını sadece hizmet yatırımlarına ve borç yükünü artıran hizmetlere aktarırsanız batarsınız.  İşsizlik zirve yaptı. Dış ticaret açığımız artıyor. Bütçemiz her senedir açık veriyor. Böyle bir ekonomi nasıl güçlü olur” diye eleştirdi.  

KENDİ İHTİYACIMIZI KARŞILAMALIYIZ

“Fındık üreticisi fındığın fiyatının açıklanmasını bekliyor” diyen Karamollaoğlu, “Bizim ürünümüzün fiyatını başkaları belirliyor. İktidar fındık üreticisinin ayakta durduracak projeleri hayata geçirmelidir. Çay, fındık, kayısı, şeker pancarı için ayrı ayrı proje oluşturmalıdır. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayamayız. Ben bugün ki problemlerin içinden nasıl çıkılması gerektiğini söylüyorum. ABD’ye karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini söylüyorum. Kendi gücümüzle kalkınmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.