Yabancılara Toprak Satışı, Akp Döneminde Rekor Kırdı

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, Yabancılara Toprak Satışında Üst Sınırı 24 Kat Arttıran ve Karşılıklılık Şartını Kaldıran Akp İktidarını Uyardı.

 11 Temmuz 2012 , Çarşamba  15:17
Yabancılara Toprak Satışı, Akp Döneminde Rekor Kırdı
Bu yazı Teşkilat bölümü'nde 7.11.2012 tarihinde yayınlandı
Demirkıran, istiklal marşımızla hükümete seslenerek “verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı’’ dedi.

Demirkıran açıklamasını şöyle sürdürdü; 1923 yılından 2002 yılına kadar satılan toprak 11.422.900 metrekare iken AKP hükümeti zamanında satılan toprak
105.981.830 metrekareye çıkarak, korkunç bir şekilde artmıştır. Hem de bugüne kadar üst satış sınırı 25 dönümdü. Şimdi toprak satışında satış üst sınırı 600 dönüme çıktı. 24 kat arttı. Bu durumda satılacak toprak miktarı da katlanarak artacaktır.

Sattığımız Toprağı Geri Alamayız
Hükümet bu kanunu “Aldıkları toprağı sırtlarına alıp götürecekler mi?” gibi bir yaklaşımla savunmaya çalışmaktadır. Evet, elbette sırtlarına alıp götürmeyecekler; ancak devletimiz de sattığı toprağı geri alamayacak, üzerinde hak iddia edemeyecektir.

Yabancı Ülkelerdeki Durum
Yabancı ülkeler, toprak satışına ciddi sınırlama ve yasaklamalar getirmiştir. Örneğin ekonomik krizle boğuşan Yunanistan bile tarım arazisi satmamakta, sadece “kullanma hakkı” vermektedir. Bu durum ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere ve İsrail gibi ülkeler için de geçerlidir.

Yabancılara Tarım Arazileri de Satılabilecek
Satın alınan taşınmazın işyeri ve mesken olarak kullanılması şartı da kaldırıldı. Artık yabancılar, tarım arazisi de satın alabilecek.

Mütekabiliyet (Karşılıklılık) Şartı Aranmayacak
Karşılıklılık esasına göre bir yabancının ülkemizde mülk ve arazi satın alabilmesi için ilgili ülkenin de Türk vatandaşlarına aynı hakları sağlaması gerekiyordu. Bu yasa ile mütekabiliyet şartı kaldırıldı. Artık dileyen her yabancı ülkemizde arazi ve mülk sahibi olabilecek.

 
Sayfa yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.